Bukiety z żywych kwiatów są jedną z tych dekoracji nagrobnych, jakie mają nieodparty urok, cechują się naturalnością i w sposób inny niż wszystkie inne dekoracje cmentarne przystrajają płyty nagrobne. Aby nosić je na mogiły naszych bliskich mamy wiele okazji w ciągu roku, bo i wiosna przynosi wiele rozmaitego kwiecia jak i lato oraz kolorowa jesień. Już w kwietniu pojawiają się pierwsze symptomy najbardziej z zielonej pór w roku. Przebiśniegi, krokusy, żonkile, narcyzy, hiacynty, tulipany, gałązki forsycji i innych ozdobnych krzewów jak bzy a później już cała masa innych kwiatów, z których bez trudu można stworzyć elegancki nagrobny bukiet do wazonu.

Jeśli tylko ma się własny ogród trzeba z tego korzystać. Szczególnie polecanymi na wieńce nagrobne lub dla wykonania innych drobnych ozdób na cmentarz są nieśmiertelniki. Te kwiaty przez cały czas po ścięciu zachowują taką samą niezmienną postać. Można je wysiewać w marcu oraz w kwietniu a w sierpniu mamy kolorowe rezultaty na rabacie. Bukiet z tych zwykłych kwiatków, naprawdę długo przetrwa na płycie nagrobnej. Poza świeżymi kwiatami, piękne bukiety tworzyć można z kwiatów sztucznych. Są one dzisiaj produkowane w takiej postaci, że na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od swoich naturalnych pierwowzorów.

Bukiet żywy powinien być umieszczony w stabilnym wazonie. Najlepiej o takim pomyśleć już w momencie wykonywania nagrobka i zamówić wazon na stałe z takiego samego materiału. W późniejszym czasie będzie można użytkować go tak dla kwiatów ciętych jak i sztucznych. Ponadto w sprzedaży są eleganckie i lekkie wazoniki wykonane z plastiku. Dobrym pomysłem jest wykonanie wazonu dla kwiatów z naczynia po zniczu. Wiele takich lampionów jest umieszczanych w szklanych naczyniach idealnie nadających się po wypaleniu wkładu do zaadaptowania na wazon.

Dobierając kwiaty do bukietu na cmentarz można kierować się własnym poczuciem estetyki jak też kupować te, które były ulubionymi osoby zmarłej. Wiele takich bukiecików jest łatwych do wykonania akurat z tego, co mamy pod ręką w ogrodzie czy na działce. Natomiast ceny gotowych wiązanek kwietnych, są różne zależnie od tego, jakich użyto roślin, dodatków i wielkości całego bukietu. Jest to wydatek rzędu 50- 100zł.