Udając się na groby bliskich, porządkujemy je, zapalamy znicze, staramy się, aby wszystko było w jak najlepszym porządku wokół nagrobków, ale i również, aby one same prezentowały się nienagannie. Nie jest to żadna moda, wręcz przeciwnie, przystrajając mogiły osób, których już wśród nas nie ma staramy się zachować o nich pamięć. Wiadomo, że modlitwa za dusze zmarłych jest najważniejsza, jednak dekoracje nagrobne, jakie przynosiły ze sobą w Dniu Wszystkich Świętych jak też przez wszystkie dni wcześniej, spełniają konkretną rolę. Są wyrazem szacunku dla osób zmarłych, tego, że chcemy dbać o ich miejsce pochówku, aby było czyste zadbane i miłe dla oka.

Dlatego przynosiły kwiaty- żywe lub sztuczne, kupujemy lampiony w różnorodnych kształtach i z rozmaitym przystrojeniem, dobieramy specjalnie nagrobne wiązanki i stroiki na Boże Narodzenie, Wielkanoc, udając się na cmentarze, aby w świąteczny czas odwiedzić wszystkich bliskich, którzy są na nich pochowani. Kompozycje nagrobne warto dobierać w zależności od pory roku i pogody akurat panującej. Wiosną i latem można śmiało sadzić w donicach żywe, gęsto rosnące kwiaty, czy też tworzyć z ciętego kwiecia bukiety. Zachowają one długo świeżość, natomiast porą jesienną, kiedy coraz częściej zdarzają się przymrozki lepiej zakupić wiązanki ze sztucznych kwiatów.

Ceny takich kompozycji nie są wysokie, bo zaczynają się już od około 40 zł. Ich prezencja jest nienaganna. Niejednokrotnie kwiaty są łudząco podobne do prawdziwych. Jeśli zdecydujemy się na te o delikatnych kolorach będą one bardziej przypominać ich naturalne odpowiedniki, z kolei sztuczne kwiaty o bardzo jaskrawych kolorach wyróżniają się, co prawda, ale nie są już takim imponującym dodatkiem. Ceny pojedynczych sztuk są niewielkie, dlatego też przy odrobinie umiejętności manualnych sami stworzymy coś oryginalnego.

A wśród propozycji sklepowych są kompozycje w donicach zagipsowane i gotowe do postawienia na płycie nagrobnej, jak też ułożone w formie luźnej wiązanki. Kupując wiązanki i stroiki z kwiatów sztucznych dobrze jest zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonano je, tak, aby mogły zachować jak najdłużej nienaganny wygląd a my jako kupujący byśmy byli zadowoleni z zakupu. Tego problemu nie ma, jeśli chodzi o wiązanki z żywego kwiecia, jednakże są one o wiele droższe i mniej trwałe.