Kwiaty to nieodzowny element naszego życia codziennego. Towarzyszą nam w chwilach radosnych, kiedy wręczamy je najbliższym z okazji urodzin, na ślubach, jak też sami jesteśmy nimi obdarowywani. Jednak są też momenty smutne, w których obecność kwiatów jest pożądana a mianowicie pogrzeby. Jest to jeden z najważniejszych obrzędów w kościele i wymaga odpowiedniej oprawy. Ostatnia droga zmarłego musi odbyć się w godny sposób, z modlitwą, jaką za jego duszę ofiarują żałobnicy oraz przy właściwym doborze kwietnych dekoracji.

Florystyka żałobna w tej kwestii ma wiele do zaoferowania. Prócz tradycyjnych wieńców, wykonuje się specjalnego rodzaju wiązanki ze specjalnie dobranych kwiatów z dodatkiem gałęzi jodłowych lub świerkowych jak też kompozycje utworzone na florecie. Wiele z nich ma nieco nowoczesny charakter, bowiem jak i w każdej dziedzinie życia tak i w tym przypadku panuje okresowa moda na wybrane kompozycje nagrobkowe. Mogą to być wiązanki ze sztucznych lub prawdziwych kwiatów, zależnie od tego co bardziej wydaje się być odpowiednie. Zdecydowanie do przyozdobienia trumny najczęściej wybieranymi są okazałe wieńce utworzone z żywych kwiatów. Prezentują się one wyjątkowo pięknie, toteż rodzina i najbliżsi znajomi wybierając taką wiązankę dla zmarłego nie powstydzą się jej.

Ceny wystawnych wieńców pogrzebowych wahają się od około 300 do nawet 900 zł w zależności od tego czy do ich wykonania użyto kalii, róż, lilii czy też innego rodzaju kwiatów. Dobór odpowiednich dekoracji w momencie, kiedy traci się bliską osobę nie jest szczególnie łatwy. Nasze myśli skierowane są w zupełnie inną stronę, często, więc kwiaciarnie internetowe i tradycyjne starają się pomóc w tej kwestii. Sporym ułatwieniem jest obejrzenie wzorów takich wieńców wcześniej i zamówienie konkretnego rodzaju, zamiast bieganie od sklepu do sklepu i wyszukiwanie wiązanek, które będą najlepsze dla pożegnania zmarłego w odpowiedni sposób.

Florystyka żałobna jak i nagrobkowa. To również wspaniałe dekoracje na Wszystkich Świętych, nagrobne kompozycje na Wielkanoc oraz stroiki i inne dekoracje na pomniki o charakterze bożonarodzeniowym. Na każdą porę roku, uda się z pewnością wybrać coś odpowiadającego naszym gustom i chęci upiększenia mogił bliskich w sposób skromny a jednocześnie elegancki.