Chryzantemy to kwiaty typowo jesienne i kojarzące się z tematem 1 listopada. Tak się przyjęło, że to one są główną ozdobą nagrobków w okresie Święta Zamarłych a ponieważ bywają bardzo odporne na różne czynniki pogodowe przez długi czas potrafią wspaniale je przyozdabiać, sprawiając jednocześnie, że cmentarze w tym okresie niesamowicie przeobrażają się. Można wybrać chryzantemy cięte lub doniczkowe. Jedne i drugie doskonale nadają się na kompozycje nagrobne.

Ich bogata kolorystyka od bordowej czerwieni, poprzez ognisto pomarańczowe egzemplarze, żółte, kremowe oraz blado fioletowe i delikatnie różowe po biel daje możliwość wykorzystania ich do wykonania różnorodnych wiązanek. Również kształty tych kwiatów są powodują, że przybranie na grób może mieć niebanalną formę. Dobrze komponują się ponadto z innymi towarzyszącymi im dodatkami jak gałązki jodłowe, róże, ozdoby suche: szyszki, trawy, liście oraz dobrane kolorystycznie kwiaty sztuczne. Wykonanie nagrobnej wiązanki lub niewielkiego wińca z wykorzystaniem chryzantem nie jest zadaniem trudnym, zwłaszcza, jeśli posiada się owe kwiaty we własnym przydomowym ogrodzie.

Jeśli nie, można je zakupić w formie ciętej, zaopatrzyć się w kilka innych dodatków i spróbować swoich sił we florystyce nagrobkowej. Mnóstwo podpowiedzi jak się do tego zabrać, znaleźć można oczywiście w internecie, ale liczy się również własna inwencja. Trzeba naprawdę niewiele, aby móc stworzyć dekorację z chryzantem na grób bliskiej osoby. Najprostszej wersji wystarczy elegancko związać kilka gałązek jodłowych lub świerkowych w dowolny kształt i przyozdobić kwiatami, dodając inne elementy wedle gustu. Wszystko można zwieńczyć szeroką kokardą w dobranym kolorze, która dodatkowo ukryje łączenia wykonane przy pomocy drutu czy sznurka.

Mały wieniec z chryzantem natomiast najlepiej utworzyć na specjalnym drucianym stelażu, zakrywając go gałązkami albo też wykonać stroik na florecie. Umocowanie chryzantem na piance florystycznej nie sprawia najmniejszego problemu i każdy będzie mógł sobie z tym poradzić, natomiast wykończenie jest już kwestią własnej pomysłowości doboru ozdób i wyboru konkretnej stylistyki na przykład typowo jesiennej. Nie jest to jednak żadna reguła, każdy inny bardziej uniwersalny pomysł- – taki na każdą okazję, też się sprawdzi.