Na cmentarze udajemy się nie tylko w dniu 1 listopada. Uczcić pamięć zmarłych, przyozdobić ich groby, i zapalić znicze idziemy także w te dni kiedy zwykle licznie gromadzimy się w swoich domach czyli w okresie świąt. Jest to podtrzymywanie pamięci o najbliższych, którzy nie mogą już wspólnie z nami świętować, ponieważ nie ma ich wśród nas. Toteż ważnym jest, aby w tych chwilach, chociaż w taki symboliczny sposób złączyć się z nimi, poprzez modlitwę i rozmowę w myślach. Pomagają nam w tym nie tylko świecie, ale i inne dodatki, jakie chętnie zanosimy na groby.

Można je kupić w wielu różnych sklepach jak i kwiaciarniach, bowiem florystyka żałobna znacznie się rozwinęła, oferując modne i niejednokrotnie nowoczesne wiązanki i wieńce nagrobkowe. Ich ceny bywają bardzo różne, co uzależnione jest od elementów, jakich użyto do ich przygotowania. Zdecydowanie najdroższe są wszelkie dekoracje z kwiatów prawdziwych, jednakże bardzo gustowne. Nie będą odpowiednie na każdą porę roku zważywszy na niszczycielskie działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale z pewnością eleganckie.

Jeśli jednak nie chcemy wydawać dużych sum na sklepowe dekoracje, można je wykonać samodzielnie. Szczególnie te na Boże Narodzenie, gdyż w domu mamy pod ręką wiele odpowiednich elementów do stworzenia stroika czy też niewielkiego wieńca nagrobnego. Śmiało można stworzyć coś na kształt stroika, jaki pojawia się na naszych świątecznych stołach. Warto do tego celu użyć floretu, czyli gąbki otoczonej plastikową bądź drucianą siatką. Dzięki niemu każda gałązka będzie się stabilnie trzymać w wykonanej kompozycji ozdobnej. Gęsto ułożone świerkowe lub jodłowe gałęzie dekorujemy kilkoma; dwoma lub trzema bombkami choinkowymi, dużą kokardą a w środek można wstawić znicz.

Z kolei bożonarodzeniowy wieniec na cmentarz, łatwo wykonuje się na specjalnie przygotowanym już stelażu. Przyozdobić go można szyszkami, sztucznymi kwiatami i małymi kokardami. Taka dekoracja może zdobić płytę nagrobną w okresie Świąt Bożego Narodzenia jak też krzyże na mogiłach. Ale święta to nie jedyna okazja, kiedy warto wykazać się inwencją twórczą. Na Wszystkich Świętych warto samodzielnie robić wiązanki nagrobne z chryzantem. W wielu ogrodach kwitną one pięknie o tej porze roku a jeśli ich nie mamy to można zakupić w formie ciętej.