Dekorowanie grobów wygląda obecnie inaczej niż kilkanaście lat temu. Zdecydowanie więcej pojawia się w sklepach i kwiaciarniach propozycji ozdób florystycznych na groby. Mają one różną postać od okazałych wiązanek z prawdziwych kwiatów, po niewielkie ozdoby utworzone ze sztucznych elementów. I jedne i drugie cieszą się dużym powodzeniem, bowiem sztuczne kwiaty potrafią się równie pięknie prezentować na płycie nagrobnej lub też, jako dekoracja pomnika jak te prawdziwe. Co więcej można zauważyć, że producenci, co roku zmieniają nieco styl owych kompozycji cmentarnych. I w tym wypadku panuje swego rodzaju moda na określone dodatki, kwiaty, sposób komponowania ze sobą jednych i drugich a także, jeśli chodzi ich połączenia kolorystyczne.

Od lat związane symbolicznie z wiązankami nagrobnymi są kalie. Chociaż kwiat ten ma wiele odcieni, do florystyki żałobnej wykorzystuje się szczególnie jego białe egzemplarze. Popularność swoją w tej materii kalie zawdzięczają głównie dużej wytrzymałości, bowiem w postaci ciętej mogą one przetrwać w nienagannym stanie nawet do 10 dni a z kolei temperatura ich przechowywania najlepiej, jeśli nie przekracza 5oC, dlatego też na Wszystkich Świętych jesienną porą są idealne i od lat modne we florystyce żałobnej.

Nowoczesność wieńców i wiązanek nagrobnych tkwi jednak nie tylko w rodzaju użytych roślin, ale przede wszystkim w sposobie ich komponowania. Wprowadza się również nieco żywsze odcienie dodatków: lilii, goździków, jakie dotychczas raczej słabo kojarzyły się ze stylistyką cmentarną. Wprowadza się również kwiaty, jakie rzadko mogliśmy spotkać na płytach nagrobnych między innymi hiacynty w jasnych barwach, różnokolorowe storczyki, w tym wypadku częściej sztuczne, często również pełne astry, które jak wiadomo, najpiękniej kwitną późnym latem i jesienią mieniąc się licznymi odcieniami fioletu, różu czy czerwieni. Zielone wypełnienie doskonale sprawdza się w postaci jasnozielonego santini.

Wzory wieńców nagrobnych w nowoczesnej formie można obejrzeć przed zamówieniem. Mogą mieć one kształt łzy, pokaźnego grubego wieńca wykonanego z samych tylko margerytek albo nawet serca. Obecnie wszystko można wykonać wedle życzenia klienta i na każdą okazję nie tylko pogrzeb. W tym celu wykorzystuje się klasyczne metody jak i japońską sztukę układania kwiatów zwaną; ikebana.