Pogrzeb to smutna okoliczność, aczkolwiek wymaga odpowiedniej oprawy. Ostatnia droga zmarłej osoby powinna być uświetniona poprzez dobór właściwych dodatków. Poza tymi oczywistymi, zwyczajem jest, że u boku trumny ustawiane są okazałe wieńce. Prezentują się one jak prawdziwe arcydzieła. Do ich wykonania używa się rozmaitych najczęściej żywych kwiatów, chociaż zdarza się (dość rzadko), że pojawiają się wiązanki utworzone z ozdób sztucznych. Wzory wieńców nagrobnych tych, jakie wybiera się na pogrzeby oraz z okazji Wszystkich Świętych można obejrzeć przed zamówieniem. To znacznie ułatwia zakup.

Wybór konkretnego rodzaju wieńca, to jest jego kształtu i materiału, z jakiego zostanie wykonany, zależy tylko i wyłącznie od kupującego. Wieńce sporządza się na gałęziach jodłowych, inne na florecie zależnie od ich rozmiaru i kształtu. Najczęściej wybierane są kompozycje jednobarwne lub utworzone z kwiatów dobranych w dwóch kolorach na przykład dużych białych lilii wraz z czerwonymi goździkami. Takie zestawienie prezentuje się bardzo imponująco na zielonych jodłowych gałązkach lub na świerku. Również nagrobne dekoracje florystyczne wykonane na florecie dobrze się trzymają i jednocześnie są dosyć lekkie.

Floret składa się ze specjalnej gąbki florystycznej obudowanej plastikową siatką, jaka stanowi stelaż. Jest on dogodnym rozwiązaniem dla stworzenia wielu większych wiązanek, które muszą być przenoszone. Toteż posiada on specjalny uchwyt, jaki to umożliwia. Siatka okalająca gąbkę zapewnia stabilne osadzenie gałęzi i łodyg kwiatowych, dzięki czemu te nie przesuwają się. Róże, jako bardzo uniwersalne kwiaty także są elementem wielu przepięknych wieńców i wiązanek pogrzebowych.

Natomiast typowymi nagrobnymi kwiatami są chryzantemy. Elegancko wyglądają w każdym układzie. Ich duże rozwinięte pąki dobrze komponują się z wszystkimi zielonymi dodatkami jak też wieloma rodzajami innych kwiatów, niezależnie od tego czy są to chryzantemy pełne czy nie. Nieodzownie z kompozycjami nagrobnymi kojarzy się anturium szczególnie czerwone. Najczęściej stanowi ono kontrastowy dodatek do innego typu kwiatów albo też uzupełnienie kolorystyczne. Wieniec dzisiaj na pogrzeb czy też na inną okazję zamówić można dzisiaj z każdego rodzaju kwiatów gerberów, tulipanów, margerytek jak też hiacyntów szczególnie te ostatnie polecane są na Wielkanoc.