W okresie wielkanocnym otacza nas sporo zieleni a same święta obfitują w żywo kolorowe dekoracje. Chociaż zazwyczaj nie jest to jeszcze okres pełnego wiosennego rozkwitu, to pojawia się już wiele naturalnych ozdób, jakie wykorzystuje się do tworzenia dekoracji nagrobnych. Mogą to być przepiękne gałązki forsycji z wyraziście żółtymi kwiatami, wierzbowe gałązki- atrybut Wielkanocy a jeśli zależy nam aby w naszych dekoracjach jakie zaniesiemy ze sobą na cmentarze pojawiły się żywe kwiaty, najlepiej udać się do kwiaciarni. Tam nabędziemy gotowe, piękne wiązanki ze świeżych typowo wiosennych kwiatów jak żonkile, róże, tulipany, hiacynty, margerytki oraz inne kwiaty dostępne całorocznie w kwiaciarniach.

Taki stroik na Wielkanoc, jakie będzie ozdobą płyty nagrobnej może być wykonany lub zakupiony w postaci koszyczka gustownie przybranego. Bardzo elegancko i przyjemnie dla oka prezentują się małe wieńce, jakie można przywiesić na krzyżu lub też położyć w formie stroika. Wytwarza się je przy użyciu specjalnego stelaża, jaki może zostać przybrany wiklinowymi lub jodłowymi gałązkami wedle uznania, natomiast dekorację stanowić mogą sztuczne kolorowe pisanki wraz z odpowiednio dobranymi wstążkami. W takich kompozycjach, jakie dają się wykonać samodzielnie w domowym zaciszu dodatkami mogą być ponadto dowolne kwiaty oraz susz roślinny.

Świetnym pomysłem, jeśli dopisuje w okresie Świąt Wielkiej Nocy pogoda, utworzenie bukietu do wazonu na cmentarz. Będą się świeżo prezentować i stanowić typowo wiosenną kompozycję nagrobkową. Dodatkiem mogą być zielone liście paproci, gałązki jodły lub świerka albo też inne dowolne gałązki pochodzące z liściastego drzewa. Idealnym sposobem na nienastręczające trudności dekoracje nagrobków naszych najbliższych, jest wykonanie stroika w postaci przyozdobionych wielkanocnymi atrybutami gałązek karłowatej wierzby. Przywiesimy na nich wydmuszki, wstążki w kolorach wiosny: białe, blado żółte, zielone, należy pamiętać o tym, że nie powinny być zbyt przesadzone.

Kompozycje florystyczne na cmentarz z żywych kwiatów, to mogą być bukiety z kwiatów nie tylko ogrodowych czy kupionych w kwiaciarni, ale również konwalii, jakie znaleźć można wiosną w lasach czy polnych stokrotek, towarzyszyć im może bukszpan.