W Dniu Święta Zmarłych gromadzimy się na cmentarzach w towarzystwie rodziny i bliskich znajomych, aby zapalić znicze pomodlić się. Jest to czas szczególny, któremu towarzyszy zaduma, wspomnienia a nasz szacunek i pamięć wobec zmarłych wyrażany jest poprzez to jak dbamy o ich mogiły, jak często je odwiedzamy i staramy się je utrzymać w jak najlepszym stanie. Jednym z przejawów tejże troski jest przystrajanie grobów. Jak można się przekonać odwiedzając cmentarz robimy to na wiele sposobów zależnie od upodobań, zasobności portfela jak też z uwagi na określony czas w roku.

Inne wiązanki przynosimy w okresie bożonarodzeniowym a odmiennie prezentują się wielkanocne kompozycje nagrobne. Ta różnorodność świadczy o tym, że mimo, iż bliskich nie ma z nami przy wspólnym stole podczas świąt, nie możemy z nimi porozmawiać, podzielić życzeniami, to jednak możemy wspólnie spędzić ten czas przychodząc na grób, modląc się, rozmawiając z nimi w myślach i w jakiś tam sposób dzieląc się świąteczną atmosferą przynosząc ze sobą stroiki bożonarodzeniowe, ozdoby z gałązek i kwiatów na Wielkanoc a na 1 listopada, wiązanki i wieńce przygotowane między innymi z żywych chryzantem. Ponieważ w tym czasie mamy duży wybór w sklepach oraz kwiaciarniach, można wybrać coś nietuzinkowego a jednocześnie skromnego.

Wieńce na Wszystkich Świętych, to pokaźna oferta przepięknie skomponowanych wiązanek z żywymi lub sztucznymi kwiatami oraz wieloma innymi dodatkami umiejętnie skomponowanymi. Mogą to być typowo jesienne kompozycje wykorzystujące w wiązankach z żywych kwiatów chryzantemy żółte, pomarańczowe, ułożone na gałązkach jodłowych, przybrane suszonymi dodatkami jak też wianuszki wykonane z nieśmiertelników- kwiatów, jakie można wyhodować we własnym ogródku.

Natomiast gotowe wiązanki na pomniki, jakie dostępne są w sklepach potrafią zachwycać swoim bogactwem ozdób jak też rozmiarami. Tak naprawdę mogą mieć różny charakter, nie tylko podporządkowany jesiennym nastrojom, ale bardzo uniwersalny. Do utworzenia wiązanek nagrobnych stosuje się rozmaite kwiaty: kalie, różne, margerytki oraz wielobarwne sztuczne kwiaty. Oferta jest spora a wybór zależy głównie od tego jakiej wielkości jest nagrobek, jaką kolorystykę preferujemy i co według nas będzie bardziej odpowiednie na Święto Zmarłych.